ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Poziom TSH a trudności z zajściem w ciążę

Poziom TSH a trudności z zajściem w ciążę

niedoczynność

Praca tarczycy jest regulowana poprzez zwrotne ujemne sprzężenie z TSH. Mechanizm taki oznacza, że wysokie TSH pobudza tarczycę do produkcji T4 i T3, a zbyt niskie hamuje wytwarzanie tych hormonów i na odwrót tzn. nadmierna produkcja hormonów tarczycy, skutecznie blokuje wydzielanie TSH,  niedobór natomiast powoduje wzrost jego stężenia.

Jeżeli tarczyca została w jakimś stopniu osłabiona, to aby móc wyprodukować dostateczność ilość hormonów musi być silniej stymulowana. W tej sytuacji wzrasta TSH. Jednak jeżeli pomimo intensywnej stymulacji tarczyca wytwarza za małe stężenia hormonów, wtedy taki stan jest nazywany niedoczynnością tarczycy.

Gdy tarczyca jest nadaktywna TSH maleje. Mówimy wówczas  o nadczynności tarczycy. Jeśli to nie tarczyca lecz przysadka nieprawidłowo funkcjonuje, wtedy niskiemu poziomowi hormonów tarczycy towarzyszy (odwrotnie niż w niedoczynności tarczycy) niskie TSH.

Wyjątkiem od tych reguł jest wczesna ciąża, gdy TSH może być bardzo niskie i jest to zupełnie prawidłowe zjawisko. Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu powikłań podczas ciąży oraz powodować trudności w zajściu w ciążę, warto więc zastanowić się nad potrzebą wykrycia, czy wykluczenia chorób tarczycy.

tarczycaNajlepiej jest zacząć od zbadania poziomu TSH, które zazwyczaj zleca lekarz endokrynolog. Niedobór hormonów tarczycy w dość wysokim stopniu zmniejsza płodność. Przy niewielkiej niedoczynności tarczycy ciąża jest możliwa, lecz wiąże się z ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu. Również niedobór hormonów tarczycy matki ma niekorzystny wpływ na funkcję rozwijającej się tarczycy dziecka, a co najważniejsze także na rozwój jego centralnego układu nerwowego.

Niedoczynność tarczycy (wysokie TSH) sprzyja  nadprodukcji prolaktyny, co również niekorzystnie wpływa na płodność. Z kolei nadczynność tarczycy nie blokuje w znaczący sposób płodności, natomiast jeżeli jest bardzo nasilona może wywoływać poważne problemy. Nadmiar hormonów tarczycy doprowadza do blokowania  receptorów estrogenowych sprawiając, że estrogeny działają w organizmie mniej efektywnie (np. na endometrium).

Nadczynność tarczycy może doprowadzić też do niebezpiecznych komplikacji w ciąży, jak nadciśnienie czy zmiany w układzie sercowo naczyniowym. Zwykle po przeprowadzonym leczeniu wyrównania hormonów zajście w upragnioną ciąże staje się możliwe.