ZMIANY NA SZYJCE MACICY
Jeżeli kobieta choć raz w życiu miała nadżerkę, powinna regularnie wykonywać badanie cytologiczne. Niektóre kobiety muszą być stale pod specjalną opieką ginekologa, zwłaszcza te, u których lekarz usunął dużą część szyjki macicy. W ich przypadku bowiem nie można już pobrać fragmentu nabłonka do cytologii za pomocą zwykle stosowanych do tego narzędzi.
Lekarz musi użyć specjalnych szczoteczek, najlepiej gdyby wynik cytologii został wykonany według systemu Bethesda. To najnowszy, bardzo precyzyjny sposób diagnozy.
Specjalista, który analizuje pobraną próbkę, nie określa grup cytologicznych, ale dokładnie opisuje konkretne zmiany. Często dodatkowym badaniem wykonywanym po usunięciu nadżerki jest kolposkopia. Jest ona zupełnie bezbolesna i najlepiej wykonywać ją raz w roku.
Po porodzie na szyjce macicy dochodzi do naturalnych zmian, które można łatwo pomylić z nadżerką. W trakcie akcji porodowej pękają miejsca, w których stykają się wargi szyjki macicy. Wywijają się one na zewnątrz, ukazując swoją czerwoną wyściółkę.
Na zewnątrz znajduje się wtedy delikatna, czerwona tkanka, która zwykle ukryta jest w środku. To dlatego po porodzie kobieta jest bardziej podatna na zakażenia, łatwiej wtedy o wszelkie infekcje zarówno grzybicze, wirusowe jak i bakteryjne np. chlamydią, AIDS, wirusem HPV.
Dlatego zaraz po porodzie kobieta powinna stosować środki ostrożności lub na jakiś czas powstrzymać się od współżycia. W ciągu paru tygodni zmiany na szyjce macicy cofają się samoistnie, w naturalnym procesie połogu.