WYNIK BADANIA CYTOLOGICZNEGO METODĄ BETHESDA


Informacje ogólne zawierają krótki wywiad ginekologiczny, który uwzględnia stan hormonalny organizmu pacjentki, czy znajduje się ona np. w okresie menopauzy, ciąży lub laktacji.

WYNIK BADANIA CYTOLOGICZNEGO METODĄ BETHESDA

Informacje ogólne zawierają krótki wywiad ginekologiczny, który uwzględnia stan hormonalny organizmu pacjentki, czy znajduje się ona np. w okresie menopauzy, ciąży lub laktacji. Ważny jest także wynik poprzedniej cytologii tzn. czy było ono prawidłowe lub wykazało zmiany.

Podawane są również informacje o chorobach takich jak kłykciny kończyste, polipy, erytroplakia lub leukoplakia. Te dane mogą być przydatne osobie oceniającej rozmaz cytologiczny. Ocena rozmazu według Bethesdy pomaga określić, czy próbka w ogóle nadaje się do zbadania – czy nie jest zbyt skąpa lub wysuszona. Czasem zdarza się, że lekarz pobierze wymaz tylko z tarczy części pochwowej szyjki macicy, a nie z kanału, w którym również może rozwijać się rak. Wówczas trzeba powtórzyć badanie.

Z nowej metody można dowiedzieć się o odczynowych zmianach zapalnych, obecności wirusów np. chlamydii odpowiedzialnej za rozwój opryszczki lub grzybicy. Jeśli pacjentka jest całkowicie zdrowa, to w opisie o kategorii rozmazu zostanie zaznaczone, że badanie cytologiczne nie wykazało żadnych zmian.

Natomiast gdy okaże się, że w pobranym materiale znalazły się jakieś nieprawidłowe komórki, zostaną one szczegółowo opisane w dalszej części karty wyniku.