Kiedy należy wykonać cytologię?
Cytologia jest badaniem, które wykonuje lekarz ginekolog.
Cytologia pomaga wykryć tzn. „cichego zabójcę” kobiet tj. raka szyjki macicy. Ten rodzaj nowotworu przez długi okres rozwija się bezobjawowo, stąd tak ważne jest regularne poddawanie się cytologii. To właśnie dzięki temu badaniu, rak szyjki macicy może zostać zdiagnozowany we wczesnej (bezobjawowej) fazie, co powoduje całkowite wyleczenie u ponad 90% kobiet.
W przypadku wystąpienia następujących objawów: upławy, krwawienia po stosunku czy nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych (które nie są ani miesiączką, ani tzw. krwawieniami śródcyklicznymi) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ginekologiem celem wykonania cytologii.
Najnowsze zalecenia (aktualne na rok 2022) w zakresie regularności wykonywania cytologii są następujące:
– kobiety przed 30. rokiem życia powinny poddawać się badaniu co 1 – 3 lata (jest to zależne od poprzedniego zarejestrowanego wyniku);
– zalecane jest, aby kobiety pomiędzy 30 a 70 rokiem życia miały wykonany tzw. Co-Test tzn. jednoczesne oznaczenie cytologii oraz statusu HR-HPV (z regularnością co 1-3 lata).
Do badania należy przygotować się w następujący sposób:
– higiena osobista przed badaniem taka, jak zwykle;
W tym miejscu należy podkreślić, że nigdy nie płuczemy ani nie myjemy pochwy wewnątrz. Przed cytologią szczególnie nie wolno tego robić.
– nie wolno współżyć na 48 h przed badaniem;
– nie wolno stosować leków dopochwowych na 48 h przez wykonywaniem cytologii.
Odnośnie najlepszego momentu na wykonanie badania: przyjmuje się, że najlepiej byłoby co najmniej 5 dni po miesiączce oraz co najmniej 5 dni przed miesiączką. W praktyce jednak akceptowalny jest każdy dzień cyklu wyłączając dni krwawienia miesiączkowego. W przypadku kobiet po menopauzie być może koniecznym okaże się zastosowanie miejscowo probiotyków i estrogenów (aby przygotować komórki do badania) – zawsze jest to decyzja lekarza ginekologa, który prowadzi pacjentkę.